Progress Way over I-65
Good Condition27 years old7,376 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Clark |
| Location | 00.44 S I-265 |
| Carries | Progress Way |
| Crosses | I-65 |
| Coordinates | 38.33593, -85.75373 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 221.8 ft (67.6 m) |
| Max Span | 116.1 ft (35.4 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 899.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,376 (2004) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 9 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034710 |