Veterans Parkway over I-65
Good Condition23 years old16,512 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Clark |
| Location | 00.72 S I-265 |
| Carries | Veterans Parkway |
| Crosses | I-65 |
| Coordinates | 38.32949, -85.75419 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 183.7 ft (56 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 94.8 ft (28.9 m) |
| Deck Area | 1618.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,512 (2004) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034708 |