I-65 Norman DR over Unt Camp Run Creek
Good Condition3 years old58,680 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Clark |
| Location | 00.60 S Sr-311 |
| Carries | I-65 Norman DR |
| Crosses | Unt Camp Run Creek |
| Coordinates | 38.38554, -85.76016 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 38.4 ft (11.7 m) |
| Max Span | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Width | 185.7 ft (56.6 m) |
| Deck Area | 662.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 58,680 (2022) |
| Truck Traffic | 28% |
| Lanes On Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034738 |