I-65 SB over SR 311x
Good Condition68 years old29,406 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Clark |
| Location | 01.74 N SR 60 |
| Carries | I-65 SB |
| Crosses | SR 311x |
| Coordinates | 38.39391, -85.76274 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 197.5 ft (60.2 m) |
| Max Span | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Width | 70.2 ft (21.4 m) |
| Deck Area | 1288.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 29,406 (2015) |
| Truck Traffic | 30% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034750 |