Ebenezer Church RD over I-65 Nb/sb
Good Condition68 years old780 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Clark |
| Location | 04.46 S SR 160 |
| Carries | Ebenezer Church RD |
| Crosses | I-65 Nb/sb |
| Coordinates | 38.47584, -85.76998 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 235.2 ft (71.7 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 631.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 2015) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 780 (2015) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034820 |