I-65 NB over Memphis Road
Good Condition68 years old20,095 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Clark |
| Location | 03.47 S SR 160 |
| Carries | I-65 NB |
| Crosses | Memphis Road |
| Coordinates | 38.49025, -85.77150 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 145.3 ft (44.3 m) |
| Max Span | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 784.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 2017) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,095 (2015) |
| Truck Traffic | 29% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034830 |