I-65 NB over Pigeon Roost Creek
Fair Condition67 years old21,299 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Scott |
| Location | 04.58 S SR 56 |
| Carries | I-65 NB |
| Crosses | Pigeon Roost Creek |
| Coordinates | 38.61998, -85.78283 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 98.8 ft (30.1 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 388.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,299 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034940 |