Leota Road over I-65
Fair Condition41 years old1,927 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Scott |
| Location | 02.59 S SR 56 |
| Carries | Leota Road |
| Crosses | I-65 |
| Coordinates | 38.64874, -85.78368 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 227.7 ft (69.4 m) |
| Max Span | 111.9 ft (34.1 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 791.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,927 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034960 |