I-65 SB over Muscatatuck River
Good Condition67 years old16,310 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Scott |
| Location | 01.26 S US 31 |
| Carries | I-65 SB |
| Crosses | Muscatatuck River |
| Coordinates | 38.76296, -85.83003 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 730.3 ft (222.6 m) |
| Max Span | 74.8 ft (22.8 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 2849.3 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,310 (2023) |
| Truck Traffic | 43% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 035040 |