I-65 SB over Conrail Rr
Good Condition67 years old13,441 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 00.07 S US 31 |
| Carries | I-65 SB |
| Crosses | Conrail Rr |
| Coordinates | 38.77988, -85.83038 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 154.9 ft (47.2 m) |
| Max Span | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 778.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1993) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,441 (2004) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 035060 |