CR 600 S over I-65
Fair Condition67 years old591 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 01.15 N US 31 |
| Carries | CR 600 S |
| Crosses | I-65 |
| Coordinates | 38.79390, -85.81910 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 211.9 ft (64.6 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 568.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 591 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 035090 |