Farmington Road over I-65
Good Condition22 years old2,928 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 01.62 N US 31 |
| Carries | Farmington Road |
| Crosses | I-65 |
| Coordinates | 38.92189, -85.83665 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 179.8 ft (54.8 m) |
| Max Span | 88.6 ft (27 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 542.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,928 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 035180 |