I-65 NB over Mutton Creek Ditch
Good Condition70 years old17,589 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 01.00 N US 31 |
| Carries | I-65 NB |
| Crosses | Mutton Creek Ditch |
| Coordinates | 38.91366, -85.83234 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 323.5 ft (98.6 m) |
| Max Span | 59.7 ft (18.2 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 1262.1 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1956 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,589 (2023) |
| Truck Traffic | 37% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 035160 |