Co RT 211 over Elam Creek
Good Condition34 years old100 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Lawrence |
| Location | 0.6 Mi W Co RT 213 |
| Carries | Co RT 211 |
| Crosses | Elam Creek |
| Coordinates | 34.44477, -87.24994 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 64.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (1992) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 019804 |