I-65 SB over US 50
Fair Condition68 years old16,168 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 04.18 N US 31 |
| Carries | I-65 SB |
| Crosses | US 50 |
| Coordinates | 38.95819, -85.84364 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 211.9 ft (64.6 m) |
| Max Span | 64.3 ft (19.6 m) |
| Deck Width | 53.5 ft (16.3 m) |
| Deck Area | 1053.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,168 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 035220 |