I-65 SB over Csx Rr
Good Condition67 years old15,828 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 00.74 N US 50 |
| Carries | I-65 SB |
| Crosses | Csx Rr |
| Coordinates | 38.96890, -85.84359 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 146.0 ft (44.5 m) |
| Max Span | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Width | 65.6 ft (20 m) |
| Deck Area | 890 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,828 (2022) |
| Truck Traffic | 38% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 035240 |