Enos Road over I-65
Good Condition66 years old3,664 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 01.76 N US 50 |
| Carries | Enos Road |
| Crosses | I-65 |
| Coordinates | 38.98381, -85.84353 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 208.7 ft (63.6 m) |
| Max Span | 65.3 ft (19.9 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 566.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,664 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 035250 |