CR 900 South over Salamonie River
Good Condition126 years old1,103 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.01 Mi W Of S Bellville |
| Carries | CR 900 South |
| Crosses | Salamonie River |
| Coordinates | 40.69780, -85.44982 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 306.8 ft (93.5 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 701.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1900 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,103 (2021) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500017 |