CR 800 South over Salamonie River
Fair Condition98 years old157 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.04 Mi W Of Bellville RD |
| Carries | CR 800 South |
| Crosses | Salamonie River |
| Coordinates | 40.71232, -85.45379 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 202.8 ft (61.8 m) |
| Max Span | 195.9 ft (59.7 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 377.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1928 (reconstructed 2006) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 157 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500015 |