County Road 9 over Pea Creek
Good Condition10 years old150 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Barbour |
| Location | 1.0 Mile North Sr-130 |
| Carries | County Road 9 |
| Crosses | Pea Creek |
| Coordinates | 31.79658, -85.65303 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 520.0 ft (158.5 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 1474.0 sq m |
| Main Spans | 13 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2018) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 020792 |