Cody Kennedy RD over U.t. Of Pea Creek
Good Condition10 years old75 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Barbour |
| Location | 1.9 Mi East Of Cr-17 |
| Carries | Cody Kennedy RD |
| Crosses | U.t. Of Pea Creek |
| Coordinates | 31.82783, -85.60297 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 289.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 020791 |