County Road 27 over Pea Creek
Good Condition10 years old374 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Barbour |
| Location | 1.5 Mi North Of Al 51 |
| Carries | County Road 27 |
| Crosses | Pea Creek |
| Coordinates | 31.81906, -85.56883 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 319.9 ft (97.5 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 916.5 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 374 (2015) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 020793 |