Division Road over Loon Creek
Fair Condition45 years old315 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.5 Mi E Of CR 300 W |
| Carries | Division Road |
| Crosses | Loon Creek |
| Coordinates | 40.82919, -85.50002 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 68.2 ft (20.8 m) |
| Max Span | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 153.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 315 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500032 |