Etna Road over Loon Creek
Fair Condition25 years old1,471 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.1 Mi N Of SR 9 |
| Carries | Etna Road |
| Crosses | Loon Creek |
| Coordinates | 40.84215, -85.52659 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 118.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,471 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500112 |