CR 800 West over Silver Creek
Fair Condition106 years old115 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.2 Mi N Of Maplegrove RD |
| Carries | CR 800 West |
| Crosses | Silver Creek |
| Coordinates | 40.88793, -85.60825 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 62.7 ft (19.1 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 105.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1920 (reconstructed 1960) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 115 (2021) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500053 |