CR 750 West over Silver Creek
Good Condition22 years old294 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.01 Mi E Of CR 750 W |
| Carries | CR 750 West |
| Crosses | Silver Creek |
| Coordinates | 40.88589, -85.59757 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 96.5 ft (29.4 m) |
| Max Span | 94.8 ft (28.9 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 217.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 294 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500052 |