CR 475 West over Wabash River
Fair Condition106 years old972 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.05 Mi S Of US 24 |
| Carries | CR 475 West |
| Crosses | Wabash River |
| Coordinates | 40.87951, -85.54295 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 259.8 ft (79.2 m) |
| Max Span | 128.0 ft (39 m) |
| Deck Width | 17.7 ft (5.4 m) |
| Deck Area | 427.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1920 (reconstructed 2015) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 972 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 3500083 |