CR 600 West over Loon Creek
Fair Condition48 years old262 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.5 Mi S Of CR 200 N |
| Carries | CR 600 West |
| Crosses | Loon Creek |
| Coordinates | 40.85228, -85.56503 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 85.0 ft (25.9 m) |
| Max Span | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 240.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 262 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500049 |