Lafontaine Street over Little Wabash River
Poor Condition76 years old4,288 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.3 Mi SE Of Park DR |
| Carries | Lafontaine Street |
| Crosses | Little Wabash River |
| Coordinates | 40.87863, -85.49900 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 199.8 ft (60.9 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 779.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 1980) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,288 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500102 |