Briant Street over Little Wabash River
Fair Condition98 years old3,350 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Huntington |
| Location | 0.01 Mi N Of Riverside DR |
| Carries | Briant Street |
| Crosses | Little Wabash River |
| Coordinates | 40.87917, -85.48531 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 218.8 ft (66.7 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 893.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1928 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,350 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 3500103 |