CR 44 over Dry Creek
Good Condition10 years old75 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Jackson |
| Location | 1.2mi. S Harmony Church |
| Carries | CR 44 |
| Crosses | Dry Creek |
| Coordinates | 34.49862, -86.04928 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 314.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 75 (2015) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 020804 |