Co RT 49 over Creek
Fair Condition71 years old83 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Jackson |
| Location | 1.4 Mi SE Jct CR 44 |
| Carries | Co RT 49 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 34.48768, -86.01531 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 13.1 ft (4 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 67.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 83 (1990) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 005247 |