Ewing Road over E Fork White River Overf
Poor Condition96 years old500 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 0.32 E Of CR 150 W |
| Carries | Ewing Road |
| Crosses | E Fork White River Overf |
| Coordinates | 38.88893, -86.06208 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 129.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 (reconstructed 1979) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2013) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600021 |