Honeytown RD over East Fork White River
Good Condition43 years old781 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 00.23 N Of CR 100 N |
| Carries | Honeytown RD |
| Crosses | East Fork White River |
| Coordinates | 38.89935, -86.03366 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 457.7 ft (139.5 m) |
| Max Span | 94.8 ft (28.9 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 1283.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 781 (2013) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600053 |