CR 100e over Beatty Walker Ditch
Fair Condition43 years old300 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 00.55 N Of CR 450 N |
| Carries | CR 100e |
| Crosses | Beatty Walker Ditch |
| Coordinates | 38.95098, -86.02102 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 82.7 ft (25.2 m) |
| Max Span | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 184.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2013) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600034 |