CR 100e over White Creek
Good Condition45 years old200 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 00.21 N Of CR 600 N |
| Carries | CR 100e |
| Crosses | White Creek |
| Coordinates | 38.96785, -86.02136 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 146.3 ft (44.6 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 339.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2013) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600035 |