Red Brush Road over Little Salt Creek
Fair Condition45 years old85 vehicles/day
Location
| State | Indiana |
| County | Jackson |
| Location | 0.53 E Of CR 450 W |
| Carries | Red Brush Road |
| Crosses | Little Salt Creek |
| Coordinates | 38.97338, -86.11756 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 83.7 ft (25.5 m) |
| Max Span | 32.8 ft (10 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 201.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 85 (2013) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3600050 |