US 30 over Ditch #77
Fair Condition107 years old13,000 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Carroll |
| Location | 1.1 Mi. E. Of Jct. US 71 |
| Carries | US 30 |
| Crosses | Ditch #77 |
| Coordinates | 42.06401, -94.85939 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 142.4 ft (43.4 m) |
| Deck Area | 329.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1919 (reconstructed 1974) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,000 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000017090 |