US 71 over Up Rr & RD
Fair Condition38 years old5,600 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Carroll |
| Location | 0.2 Mi. S Of Jct. U.s. 30 |
| Carries | US 71 |
| Crosses | Up Rr & RD |
| Coordinates | 42.06791, -94.87857 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 460.0 ft (140.2 m) |
| Max Span | 97.1 ft (29.6 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 1850.6 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,600 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000017201 |