US 71 over E Nishnabotna River
Good Condition27 years old1,970 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Carroll |
| Location | 0.8 Mi. S Of S Jct Ia 141 |
| Carries | US 71 |
| Crosses | E Nishnabotna River |
| Coordinates | 41.89407, -94.93785 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 693.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,970 (2022) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000017121 |