US 71 over Over Bnsf Rr
Good Condition41 years old2,830 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Carroll |
| Location | 1.4 Mi. N Of N Jct. 141 |
| Carries | US 71 |
| Crosses | Over Bnsf Rr |
| Coordinates | 41.92662, -94.87941 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 163.1 ft (49.7 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 656.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,830 (2022) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000017131 |