US 71 over Fork Of Brushy Creek
Good Condition32 years old2,830 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Carroll |
| Location | 2.7 Mi. N Of E Jct. #141 |
| Carries | US 71 |
| Crosses | Fork Of Brushy Creek |
| Coordinates | 41.94560, -94.87949 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 204.1 ft (62.2 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Area | 889.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,830 (2022) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000017151 |