Forestry Access RD over Gin Branch
Fair Condition27 years old10 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Dale |
| Location | West Of S County RD 21 |
| Carries | Forestry Access RD |
| Crosses | Gin Branch |
| Coordinates | 31.37363, -85.64365 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Width | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Area | 53.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2016) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Army |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | DAPTRARUC020051 |