Airport Road over Claybank Creek Trib
Fair Condition48 years old540 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Dale |
| Location | East Of Andrews AVE |
| Carries | Airport Road |
| Crosses | Claybank Creek Trib |
| Coordinates | 31.37091, -85.68678 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 192.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 540 (2016) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Army |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | DAPTRARUC020054 |