US 6 over East Nishnabotna River
Fair Condition65 years old1,760 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cass |
| Location | 2.6 Mi. E Of Jct. Ia 48 |
| Carries | US 6 |
| Crosses | East Nishnabotna River |
| Coordinates | 41.31734, -95.08736 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 386.2 ft (117.7 m) |
| Max Span | 148.0 ft (45.1 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 1294.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,760 (2022) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000017400 |