US 6 over Turkey Creek
Fair Condition67 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cass |
| Location | 3.7 Mi. E Of Jct. Ia #48 |
| Carries | US 6 |
| Crosses | Turkey Creek |
| Coordinates | 41.32391, -95.07173 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 213.9 ft (65.2 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 717.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2022) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000017420 |