US 71 & Ia 92 over Seven Mile Creek
Good Condition56 years old2,100 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cass |
| Location | 0.6 Mi. S Of N Jct. Ia 92 |
| Carries | US 71 & Ia 92 |
| Crosses | Seven Mile Creek |
| Coordinates | 41.24915, -94.98494 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 204.1 ft (62.2 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 895.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,100 (2022) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000017530 |