Ia 92 over Sevenmile Creek
Good Condition3 years old1,060 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cass |
| Location | 1.7 Mi. W. Of Jct. US 71 |
| Carries | Ia 92 |
| Crosses | Sevenmile Creek |
| Coordinates | 41.23101, -95.02319 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 227.0 ft (69.2 m) |
| Max Span | 102.0 ft (31.1 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 913.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,060 (2022) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000017821 |