Ia 83 over Indian Creek
Fair Condition35 years old760 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cass |
| Location | 1.3 Mi. W Of S.r. M56 |
| Carries | Ia 83 |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 41.44713, -95.13768 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 216.9 ft (66.1 m) |
| Max Span | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 786.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 760 (2022) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000017751 |