Ia 83 over Camp Creek
Fair Condition35 years old760 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Cass |
| Location | 0.2 Mi W Of Jct. SR M-56 |
| Carries | Ia 83 |
| Crosses | Camp Creek |
| Coordinates | 41.44692, -95.11680 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Area | 543.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 760 (2022) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000017761 |